Themra Macun Satış ve Bilgilendirme Ürün Görseli

Ereksiyon Olma Nedenleri

Erektil disfonksiyona ( ED ) veya iktidarsızlığa neden olan şeyleri anlamak için, önce bir ereksiyonun nasıl oluştuğunu gözden geçirmek önemlidir. Bir erkeğin kurulması için, vücut içerisinde karmaşık bir süreç yer alır. Erektil disfonksiyon , erkek cinsel işlev bozukluğuyla ilgili bir terimdir ve bu makalede ele alınan tek konu olacaktır.

Cinsel işlev bozukluğu cinsel ilgi (libido), erektil problemler, orgazmik problemler ve ejakülasyon sorunları ile ilgili problemleri içerir. ED , cinsel işlev bozukluğunun bir bileşeni olup kendi başına veya diğer cinsel işlev bozukluklarıyla birlikte görülebilir.
Bir ereksiyon, “nevrovasküler bir olay” demektir ki, ereksiyona sahip olmak için sinirlerin, arterlerin ve damarların düzgün bir şekilde çalışması gerekir. Bir ereksiyon, merkezi sinir sistemi , periferik sinir sistemi , fizyolojik ve psikolojik faktörler, ereksiyon organları veya penisin bulunduğu yerel faktörlerin yanı sıra hormonal ve vasküler (kan dolaşımı veya dolaşım) bileşenleri içerir. İşlemin ereksiyona götüren penis kısmı, çok karmaşık bir işlemin yalnızca tek bir bileşenini temsil eder.
İnme, beynin yollarını tetikleyen dokunma, koku, işitsel ve görsel uyaranlara yanıt olarak ortaya çıkar. Bilgiler beyinden birincil sinir liflerinin penisle bağlandığı omurganın tabanındaki sinir merkezlerine gider ve ereksiyonlar sırasında ve sonrasında kan akışını düzenler.
Penis üç silindirden oluşur: üstte iki, corpora cavernosave biri alt tarafta, korpus spongiosum. Bir kurumun kurulumu sürecinde sadece korpora cavernosa bulunur. Korpus cavernosa, kan, kas ve kan damarları ile uzayabilen potansiyel boşluklardan oluşur. Uyandırıldığında uyarılan kimyasallar sinir sisteminden salınır (nitrik oksit birdir) arterleri rahatlatmak ve penise kan akışını artırmak için penise uyarır. Bu potansiyel alanlar, sünger gibi, penise daha fazla kan akışı geldiğinde genişleyebilir. Her korpora cavernosa, tunica albuginea dış kaplaması ile çevrilidir. Penis kanla dolduğunda, bu potansiyel alanlar, sinüzoidler, tunika albuginea tarafına karşı korporadaki damarları sıkıştırır ve böylece kan penisini terk etmesini engeller.
İnme, beynin yollarını tetikleyen dokunma, koku, işitsel ve görsel uyaranlara yanıt olarak ortaya çıkar. Bilgiler beyinden birincil sinir liflerinin penisle bağlandığı omurganın tabanındaki sinir merkezlerine gider ve ereksiyonlar sırasında ve sonrasında kan akışını düzenler.
Kas gevşetici kimyasallar artık serbest bırakılmadığında, Detümesans (penisin sarkık hale geldiği süreç) ortaya çıkar. Kaslar daralır, penise kan akışı azalır ve sinüsoidler küçülür ve kan penisinden boşalır.
Yukarıdaki fiziksel ve / veya psikolojik süreçlerden bir veya birkaçı bozulursa, erektil disfonksiyon ortaya çıkabilir. Erektil disfonksiyon ( ED ) / iktidarsızlık , cinsel aktivitenin tamamlanması için tatmin edici bir ereksiyonun başarısızlığa uğraması ve sürdürülmemesi olarak tanımlanır.

Genel olarak, erektil disfonksiyon nedeni iki gruba ayrılır. Birçok erkek her ikisine de sahip olacak

psikolojik (zihinsel) nedenler ve
fiziksel veya organik (bedensel organ veya organ sistemi ile ilgisi olan) sebepleri.

Ereksiyonun Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Psikojenik ED, ED’nin en yaygın nedeni olarak düşünülmüştür; bununla birlikte, psikolojik nedenler sıklıkla ED’nin fiziksel ya da fonksiyonel nedenleriyle birliktedir. Montaj sorunları genellikle erkeklerin çoğunda önemli bir psikolojik ve duygusal reaksiyon oluşturur. Bu sıklıkla , normal cinsel performansı daha fazla etkileyebilen , anksiyete , düşük benlik saygısı ve stres kalıbı olarak tanımlanır . Bu “performans kaygısı”, sağlık kuruluşunuz tarafından bilinmeli ve ele alınmalıdır. Beynin cinsel davranış ve ereksiyon alanlarında birçok alanı vardır. Psikojenik ED’de beyin, ereksiyonları önleyen (inhibe eden) mesajlar gönderebilir veya psikojenik ED, vücudun strese karşı tepkisi ve penis kaslarını sıkıştıran, rahatlamasını önleyen kimyasalların (katekolaminler) salınmasıyla ilgili olabilir. Bazı hisler normal cinsel işlevleri etkileyebilir; bunlar arasında cinsiyete ilişkin gergin veya gergin hissetmek, evde veya işte stresli hissetmek veya mevcut cinsel ilişkinizde rahatsızlık hissetmek de dahildir. Bu durumlarda, sizinle cinsel eşiniz arasında psikolojik danışma içeren tedavi başarılı olabilir. Nedene bakılmaksızın bir başarısızlık atağı, daha fazla psikolojik sıkıntıya neden olabilir, bu da daha fazla erektil yetmezliğe yol açabilir. Psikojenik ED nedeniyle mağdur olan kişiler psikoterapiden, ED tedavisinden veya ikisinin kombinasyonundan yararlanabilir. Ayrıca, psikolojik sıkıntıları tedavi etmek için kullanılan ilaçlar ED’ye neden olabilir; Bununla birlikte, aldığınız tüm ilaçları durdurmadan önce doktorunuza danışmak en iyisidir.

Ereksiyonun Fiziksel Nedenleri Nedir?

İktidarsızlığın fiziksel nedenlerinin psikolojik nedenlerden daha yaygın olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, daha önce belirtildiği gibi, genellikle birlikte yaşar. Yeterli bir ereksiyon başarısızlığı psikolojik sıkıntılara neden olabilir, bu da bir daha ereksiyona ertelemeyi daha da zorlaştırıyor.

Tıbbi / fiziksel nedenlerle ilgili erektil disfonksiyon genellikle tedavi edilebilir, ancak daha az tedavüle edilebilir. İlaç kaynaklı erektil disfonksiyonun bazı durumlarda, ilaç değişiklikleri ereksiyonu geliştirebilir. Benzer şekilde, arteriyel travma öyküsü olan erkeklerde , cerrahi girişim erektil disfonksiyonu düzeltebilir. Bir tıbbi durumla ilişkili ED vakalarının çoğunda, tedavi “talep üzerine” bir ereksiyona ya da ilaç / cihaz yardımıyla (ancak kendiliğinden değil) bir ereksiyona izin verir.

ED’nin fiziki nedenlerinin değerlendirilmesinde, sağlık uzmanı sinirleri, arterleri, damarları ve penisin işlevsel anatomisini etkileyebilecek koşulları değerlendirmektedir (örneğin, tunika albuginea, doku korporayı sarmaktadır). Fiziksel (veya organik) bir nedeni belirlerken, sağlık uzmanınız ilk önce yüksek tansiyon , yüksek kolesterol , kalp ve damar hastalığı , düşük erkek hormon düzeyi, prostat kanseri ve diyabet gibi bazı tıbbi durumları ekarte edecek, bunlar erektil disfonksiyon ile ilişkilidir. Bu koşulların tıbbi / cerrahi tedavisi de ED’ye neden olabilir. Bu sağlık koşullarına ek olarak, bazı sistemik sindirim sistemi (gastrointestinal sistem) ve solunum yolu hastalıklarının erektil disfonksiyona neden olduğu bilinmektedir:

Skleroderma (cildin sertleşmesi veya sertleşmesi)
Böbrek yetmezliği
Karaciğer sirozu
Hemakromatoz (kanda aşırı miktarda demir)
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı
Cinsel sağlıkları tıbbi bir durumla (örneğin diyet ve / veya egzersizle yüksek tansiyon ile veya diyabet kontrolü ile) tam olarak geri kazandırmaveya diğer kronik hastalıklar) mümkün olmayabilir. Bu hastalıkların tanımlanması ve tedavisi ED’nin ilerlemesini önleyebilir ve çeşitli ED tedavilerinin başarısını etkileyebilir. Malnütrisyon ve çinko eksikliği de dahil olmak üzere beslenme durumları, erektil disfonksiyon ile ilişkili olabilir ve diyet değişiklikleri, yeterli bir tedavi olduğunu ispatlayabilir. Mastürbasyon ve aşırı mastürbasyon, ED’e neden olduğu düşünülmez, ancak mastürbasyon ile zayıf dikişler kaydedilirse, bu bir ED belirtisi olabilir. Mastürbasyon yapan bazı erkekler eşlerinden aynı derecede uyarı elde etmekle ilgili sorun yaşıyor olabilir, ancak bu ED değildir.

Neredeyse her hastalık veya durum, sinir, vasküler veya hormonal sistemleri değiştirerek ereksiyon işlevini etkileyebilir.

Erektil disfonksiyon ile ilişkili olabilen sinir sistemini (beyin, omurilik , pelvis sinirleri ve peniste) etkileyen hastalıklar arasında şunlar bulunur:
Epilepsi
inme
Çoklu skleroz
Guillain-Barré sendromu
Alzheimer hastalığı
Parkinson hastalığı
Pelvik travma
Omurilik yaralanması
Şeker hastalığı
Metabolik sendrom
bunaklık
BEYİn tümörü
Kardiyovasküler hastalıklar, 50 yaşın üzerindeki erkeklerde erektil disfonksiyon vakalarının yaklaşık yarısını oluşturmaktadır. Kardiyovasküler nedenler arterleri ve damarları etkileyen nedenleri içerir. Damar sertleşmesinden ( ateroskleroz ) veya pelvis / perinee olan travmadan (örneğin, pelvik kırık , uzak mesafe bisiklet sürüşü) penise kan akışı getiren arterlerde hasar meydana gelebilir .
Vasküler hastalık ateroskleroz (arterlerin sertleşmesi olarak adlandırılan arter duvarlarında yağ birikimi), kalp krizi geçmişi, periferik vasküler hastalık (kan dolaşımıyla ilgili sorunlar) ve yüksek tansiyonu içerir .
Uzun süreli tütün kullanımı ( sigara içimi ), zayıf dolaşım ve cavernozal fonksiyon üzerindeki etkisi ile ilişkili olduğu için erektil disfonksiyon için ortak bir sağlık riski faktörü olarak düşünülür.
Orak hücre anemi ve lösemiler gibi kan hastalıkları, erektil disfonksiyon ile de ilişkilidir. Orak hücre hastalığı olan bireylerde priapizm riski artar (penise bağlı ağrı ile ilişkili olarak altı saat veya daha uzun ereksiyon, ED’ye yol açan penil hasara neden olabilir).
Diabetes mellitus kan damarlarını etkileyebilir ve ED’ye yol açabilir.
Radyasyon gibi kanserler için pelvise terapi prostat kanseri penise kan damarlarını etkileyebilir.
Travmatik arter yaralanması
Penisini boşaltan damarlarla ilgili sorunlar da erektil disfonksiyona katkıda bulunabilir. Damarlar yeterince sıkıştırılmamışsa, kan penise girerken kan penisin dışına akar ve bu da tamamen sert bir ereksiyona ve ereksiyona engel olur. Venöz problemler, damarların sıkıştırıldığı dokuyu etkileyen koşulların bir sonucu olarak ortaya çıkabilir, tunika albuginea. Bu gibi durumlar, Peyronie hastalığını (tunika albugineadaki skarlaşma [plaklar] penil kurvatür, ereksiyon ile ağrı ve ED ile ilişkili olabilir), yaşlılık, diabetes mellitus ve penil travma (penil kırığı) ile ilişkili bir penis durumu içermektedir. .

Testosteron, prolaktin veya tiroid gibi hormonlarınızda bir dengesizlik erektil disfonksiyona neden olabilir. Aşağıdaki hormonal (veya endokrin) koşullar genellikle erektil disfonksiyon ile ilişkilidir:
Hipertiroidi (aşırı aktif tiroid bezi)
Hipotiroidizm (düşük aktif tiroid bezi)
Hipogonadizm (testosteron seviyelerinin düşmesine neden olur)

Hangi İlaçlar Ereksiyona Neden Olabilir?

Diğer tıbbi bozuklukların tedavisinde kullanılan ilaçlar erektil disfonksiyona neden olabilir. Erektil işlev bozukluğuna bir ilaç neden olduğunu düşünüyorsanız, bu yan etkiye neden olmayabilecek uyuşturucular hakkında doktorunuzla konuşun. Sağlık uzmanınızla konuşmadan önce reçeteli bir ilaç almayı bırakmayın. Erektil disfonksiyon ile ilişkili yaygın ilaçlar şunlardır:

Antidepresanlar ( depresyon için ilaç ) ED’ye neden olabilir. Farklı antidepresan seçeneklerini, onlara verdiğiniz cevabı ve bunların ED’ye neden olma riskini doktorunuzla görüşmeniz gerekir .
Antipsikotikler (psikolojik rahatsızlıklar için)
Yüksek tansiyon ( hipertansiyon ) tedavisinde kullanılan ilaçlar ( diüretik ve beta blokerler dahil) ED’ye neden olabilir. Tüm kan basıncı ilaçları ED ile ilişkili değildir; alfa blokerleri, ACE inhibitörleri, kalsiyum kanal blokerleri ve anjiotensin II reseptör blokerleri ED’e neden olmuyor gibi görünmektedir. Bir kan basıncıyla mücadele ilaçları kullanıyorsanız, ilacınızın ED’ye katkıda bulunup bulunmadığı hakkında bir doktora danışın ve denemeniz için emniyetli alternatif bir kan basıncı ilaçları olup olmadığına bakın.
Gibi anti-ülser ilaçları, simetidin ( Tagamet )
İlaçlar örneğin prostat kanseri, tedavisi için , goserelin ( Zoladex ) ve leuprolit ( LUPRON ) ve ilaçlar tedavisi için , iyi huylu gibi prostat genişleme, finasterid ( Proscar ) ve dutasterid ( Avodart )
Statinler gibi kolestrolü düşüren ilaçlar (örneğin, atorvastatin [ Lipitor ]), testosteron düzeylerini düşürebilir. Bu etkinin ED’ye neden olup olmayacağı daha ileri değerlendirilmeyi gerektirir.
Alkol kötüye kullanımı : Alkol büyük miktarlarda sedasyon, azalmış cinsel yolla bulma (libido) ve geçici ED’ye neden olabilir. Kronik alkol kötüye kullanımı, karaciğer hasarına, düşük testosteron düzeylerine, yüksek östrojen düzeylerine ve penise sinirleri etkileyebilecek sinir hasarına neden olabilir.
Esrar ve kokain gibi rekreasyonel ilaçlar

Ereksiyonun Cerrahi Nedenleri Nedir?

Pelvik bölgedeki cerrahi, sinirleri ve penise yakın arterleri yaralayarak ED’ye neden olabilir. Ayrıca, beynin ve omuriliğin cerrahi işlemleri erektil disfonksiyona neden olabilir. Genellikle ED’ye bağlı olan bu prosedürler şunları içerir:

Aortoiliak veya aortofemoral bypass
Abdominal perineal rezeksiyon, düşük anteriyor rezeksiyon
proktokolektomi
Radikal prostatektomi
Prostat kanseri yanı sıra mesane kanseri , kolon kanseri veya rektal kanser gibi diğer kanserler için radyoterapi tedavisi
Prostat kanseri için brachytherapy (tohum implantları)
Prostatın kriyocerrahisi
Sistektomi (mesane çıkarılması)

Ereksiyon Travmatik Nedenleri Nelerdir?

Penis travması veya penis ve / veya pelvik kan damarları ve sinirlerde yaralanma, ED gelişiminde bir başka potansiyel faktördür. Peyronie hastalığı ED ile ilişkili bir durumdur. Peyronie hastalığının tunika albugineanın skarlasmasına neden olan küçük tekrarlayan travmadan kaynaklandığı düşünülmektedir. Genellikle penis, plakta hissedilebilir bir yara ile ilişkilendirilir. Yara izi, ağrılı ereksiyonlar ve erektil disfonksiyon ile birlikte penisin yara yönünde eğrilmesine neden olabilir. Peyronie hastalığına yönelik bazı tedaviler (plağın eksizyonu ve yerine yeni dokular yerleştirilmesi, aşılama) ED’ye de neden olabilir. Uzun süreler boyunca bisiklet sürmek ED’nin bir nedeni olarak da ortaya çıkmıştır. Daha yeni bisiklet koltuklarından bazıları perine üzerindeki basıncı yumuşatmak için dizayn edilmiştir (anüs ve skrotum arasındaki yumuşak alan). Pelvik travma (örneğin, pelvik kırık) sinirlerde ve normal ereksiyon işlevinden sorumlu kan damarlarında yaralanmalara neden olabilir. Penil kırık, erektil fonksiyonu etkileyen kan damarları ve tunika albuginea’nın hasar görmesine neden olabilir.

Ereksiyonun Tedavisinde Sonraki Adımlar Nelerdir?

ED yaygın ve erkeklerde ve partnerlerinde önemli bir etkiye sahiptir. İlk adım, ED’nin sizi etkilediğini ve sizi rahatsız ettiğini kabul etmektir. Eğer öyleyse, şimdi yardım almanın vakti geldi. Genellikle birincil bakım sağlığı sağlayıcınız, herhangi bir tersine çevrilebilir nedeni olup olmadığını belirlemek için ED’nizi değerlendirmeye başlayabilir. ED’niz varsa, çoğunlukla tanınmayan ve tedavi edilmezse zarar verebilecek tıbbi durumlardan kaynaklandığı için değerlendirilmeniz önemlidir. ED’nin altta yatan kardiyovasküler hastalığın güçlü bir belirleyicisi olduğunu biliyor muydunuz? Altta yatan kardiyovasküler hastalığınız varsa, birincil sağlık hizmeti sağlayıcınız veya bir uzmanınız (gerekirse) cinsel aktiviteye katılmanızın güvenli olduğundan emin olmanız gerekir.

Değerlendirildikten sonra, isteğe bağlı olarak alınabilen oral terapilere göre değişen erektil disfonksiyon tedavileri vardır (örneğin, sildenafil [ Viagra , Revatio ], vardenafil [ Levitra , Staxyn], avanafil [Stendra] ve tadalafil [ Cialis , Adcirca]) veya günde bir kez (tadalafil), intraüretral terapiler ( alprostadil [ Muse]), enjeksiyon terapileri (alprostadil, kombinasyon terapileri), vakum cihazı ve penil protezler. Daha seyrek olarak arteryel revaskülarizasyon işlemleri yapılabilir. Hangi terapinin sizin için en iyi olduğunu belirlemek için bu terapilerin her birinin endikasyonlarını ve risklerini tartışmak önemlidir.

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )